دانشمند کوچک

علمی،فرهنگی،ورزشی

عکس يادگاری با آقای معلم و همکلاسان کلاس ۴ دبستان درسال تحصيلی۱۳۸۶- ۱۳۸۵
ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٤ 

عکس یادگاری  در سال 1386-1385

 نشسته از سمت راست: ابريشم- مدرسيه- ترابی- عبدالرضازاده- برزگری- عبادينيا- ح.زارع- ساويز- جعفرنيا- ارشد- فلاح

ايستاده رديف دوم از سمت راست: قانعی- شارق- دهقان- م.زارع- لباف زاده- انجذاب- قربانی- نهنگی- کمال الدينی (خودم)- نبوی- ميرزاده

ايستاده رديف سوم از سمت راست: احمدی- خير انديش- شفيعی- غنی پور- فانيان- شيشه بر- کمری پناه- غلمانی- طباطبايی- نايب حسينی- کريمی- حسينی- معلم عزيزم آقای احمد دهقان.


کلمات کلیدی:
 
چند عکس ديدنی از ايران
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢۱ 

                                                    Interesting Views From Iran

مسجد نصیرالملکسی و سه پل اصفهان

 

تخت جمشید

 

کوه دماوند


کلمات کلیدی:
 
باغ دولت آباد يزد
ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٢٠ 

باغ دولت آباد:         Dowlatabad  Garden In  YAZD                                                   

باغ دولت آباد از باغ‌های قدیمی شهر یزد در کشور ایران است.

بنای این مجموعه به سال ۱۱۶۰ توسط محمدتقی خان بافقی که به خان بزرگ معروف بوده ساخته شده و در حدود ۲۶۰ سال قدمت داشته و محل اقامت حاکم وقت و معاصر با شاهرخ میرزا و کریم خان زند بوده است.که در حال حاضر زیر نظر یکی از نوادگان محمدتقی خان به نام محمد علی خان معزالدینی اداره میشود

این مجموعه یادگاری است از دوره‌های افشاریه و زندیه که شامل عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آئین و تالار آینه، عمارت تهرانی، آب انبار دو دهانه و باغ ناصر است. فضای سبز باغ درختان میوه مانند انگور و سرو و کاج داشته و همچنین گل های محمدی و سرخ نیز در باغ دیده می‌شوند.

در اصلی این مجموعه در خیابان شهید رجایی قرار گرفته است و در دیگری که در بلوار دولت آباد قرار دارد ورودی نداشته و تقریباً در دست مرمت و بازسازی است. به همین علت تردد از در اصلی انجام می‌گیرد. هنگام ورود از یک هشتی نسبتاً بزرگ عبور می‌کنیم که محل ارائه و فروش صنایع دستی از قبیل سفال است. فضای داخلی باغ تقریباً سبز است و تا حدودی باغ فین کاشان را در ذهن بیننده تداعی می‌کند. با این تفاوت که باغ فین کاشان معمورتر جلوه می‌کند در حالی که باغ ناصر به رغم اینکه حتماً متولی دارد به نظر می‌رسد که از آبیاری خوبی برخوردار نیست و خشک دیده می‌شود.

روشنایی باغ در شب توسط لامپ هایی که در داخل فانوس گذاشته شده و به فواصل معین در اطراف قرار گرفته اند تامین می‌شود که منظره زیبایی را نیز ایجاد می‌کند. درهای ساختمان اصلی از چوب و به صورت کنده کاری دیده می‌شود و در داخل بنا اتاق های متعددی قرار دارد که در اکثر این اتاق ها حوضی قرار گرفته و درهای یکی از اتاق ها که رو به حیاط و باغ باز می‌شود، با شیشه‌های رنگارنگ با طرح های زیبا مزین شده که در هنگام وجود خورشید و پرآب بودن حوض منظره زیبایی از نقاط رنگی منعکس شده را بر روی حوض مرمرین به نمایش می‌گذارد. در یکی دیگر اتاق ها بادگیر معروف دولت آباد قرار دارد که با ارتفاع زمین ۳۳ متر از زمین بلندترین بادگیر از نوع خود بوده و به خوبی کولر می‌تواند خنکی ساختمان را تامین کند.

باغ دولت آباد یزدبادگیر باغ دولت آباد یزد


کلمات کلیدی:
 
گفتنی هايی درباره يزد
ساعت ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٩ 

                                                                    YAZD

استان یَزد درمرکز ايران ودر جوار چند کوير قرار گرفته است.مرکز اين استان شهر يزد از طرف يونسکو به عنوان دومين شهر تاريخی دنيا شناخته شده است.

یزد منطقه‌ای خشک و بیابانی است.

بيشتر  زرتشتیان ایران در استان یزد زندگی می‌کنند.

 تاریخ و فرهنگ:

استان يزد از سرزمين‌های تاريخی است که در ميان ايالتهای قديمی و بزرگ پارس، اصفهان، کرمان و خراسان قرار داشته است. آبادی نشينی در اين منطقه از قدمت طولانی برخوردار است. اين سرزمين از گذرگاههای مهم در ادوار تاريخی محسوب می‌شده است. اين ناحيه در دوره هخامنشيان از راههای معتبر موسسه های راهداری، مراکز پستی و چاپاری برخوردار بوده است. راهداری در يزد قديم چنان اهميتی داشت که خاندان آل مظفر از منصب راهداری ناحيه ميبد به پادشاهی رسيدند. با این‌همه اين استان از درگيري‌ها و جنگ‌های تاريخ کشور ايران تا حدودی ايمنی داشته است. صعب‌العبور بودن راه‌ها به همراه محدوديت منابع آبی مانع عمده تسخير اين منطقه توسط بعضی از حکومتهای بزرگ و کوچک حاشيه و پيرامون اين منطقه در طول تاريخ بوده است.

وجود آثاری از مهر و آناهيتا، ايساتيس و هخامنشی و زندان اسکندر و برج و بارو و کهن درهای بزرگ و عظيم و پناهگاههای متعدد و موبدان و سران ساسانی و ابنيه و يادگارهای بعد از اسلام نظير مساجد و امامزاده‌ها و مزارها نشانگر فرهنگ و تمدن قبل و بعد از دوره اسلامی بوده است.

پیشینه تاریخی:

شهر یزد یکی از هفت کلانشهر ایران (تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز ،یزد و اهواز) است برخی از مورخین بنای اولیّهٔ شهر یزد را به زمان اسکندر مقدونی نسبت می دهند که وی زندانی ساخته و نام آن را چنین نهاده است و به اعتقاد عده‌ای دیگر از تاریخ نویسان در دورهٔ ساسانیان به فرمان یزد گرد اول (421-339 م) در این محل شهری بنام «یزدان‌گرد» بنا گردیده است. نام یزد از همین عنوان گرفته شده است و به معنی مقدس، فرخنده و در خور آفرین می باشد.

مورخین یونانی شهر کهن و باستانی را ایساتیس خوانده‌اند که احتمالا بعد از ویرانی شهر کهن «کته» پدید آمده است. پس از ظهور اسلام و گرایش مردم ایران به دین اسلام به یزد لقب «دارالعباده» داده شد.

یزد به معنای پاک و مقدس و یزد گرد به معنای داده خدایی است. شهر یزد نیز به معنای شهر خدا و سرزمین مقدس است.

اولین بار نام یزد در کنار اسم چینی تخمه یکی از همرزمان داریوش آورده شد.

اماکن دیدنی استان یزد:

اماکن ديدنی ی استان يزد شامل آب انبار شش بادگیر- آتشکدهُ یزدان- امیر چخماق- باغ گلشن طبس- پیر سبز چک چک- خانه ی لاری ها- دخمه ی زرتشتیان- رباط ساغند- زندان اسکندر-سرو کهن ابرکوه- غار چهار طاقی- قلعه ی مروست- قلعه ی ندوشن- مسجد جامع کبیر یزد- مسجد شاه ولی- میدان و حمام خان - باغ دولت آباد است.

 همچنین از مناطق خوش آب وهوای استان مهریز، طزرجان و غربال‌بیز هستند.

                                                                     میدان امیرچقماق یزد    

آب انبار شش بادگیری یزد

 


کلمات کلیدی:
 
عطارد
ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٥ 

تیر(یا عطاردMercury واژه لاتین که در مقابل نام یونانی هرمس است. خدائی که پیغام برنده برای خدایان دیگر بوده و به همین دلیل هرمس در اغلب تصاویر با صندلهای بالدار کشیده می‌شود. علاوه بر پیغام‌رسانی، او نگهدار بازرگانان و مسافران بود.

سیاره عطارد (سیاره تیر) نزدیکترین سیاره منظومه شمسی به خورشید است. به خاطر نزدیکی این سیاره به خورشید اگر در طرف رو به خورشید آن (بخشی که روز است) قرار بگیرید به راحتی در دمای ۴۶۵‌ سانتیگراد پخته خواهید شد و به علت حرکتی وضعی آرامش اگر در طرف شب آن قرار بگیرید آن قدر سرد خواهد شد که در دمای ۱۴۸- سانتیگراد به راحتی مرگ را بر اثر یخ بستن تجربه میکنید.

به خاطر دهانه‌های آتشفشانی و آبگیرها خیلی شبیه کره ماه است. دانشمندان فکر می‌‌کردند که فعالیتهای آن مانند کره ماه است. اما اکنون می‌‌دانیم که سیاره عطارد با کره ماه بسیار متفاوت است.

سیاره عطارد قمر ندارد. عطارد دومين کوچک‌ترین سیاره منظومه شمسی است و جوي ندارد. بادهای خورشیدی به شدت به عطارد می‌‌دمند و این می‌‌رساند که تقریباً هیچ هوایی در آن وجود ندارد.

فرق این سیاره با سایر سیارات این است که این سیاره دارای حرکت وضعی وانتقالی مساوی است بنابراین یک طرف این سیاره همیشه رو به خورشید است واین موضوع باعث شده که یک طرف بسیار داغ وطرف دیگر به دمایی نزدیک صفر مطلق برسد.


کلمات کلیدی: